مفهوم لوریج یا اهرم

0
لوریج یا اهرم یعنی با چند برابر اصل پول می‌توان معامله کرد. در ساده‌ترین بیان؛ با حجم سرمایه معین، به جای خرید یک واحد، n واحد مورد معامله قرار می‌گیرد.
ابزار لوریج در بازارهای مختلف قابل مشاهده می‌باشد. به عنوان مثال در بازار فارکس می‌توان با انتخاب لوریج یک به صد، با یک دلار، صد دلار خرید یا فروش انجام داد. البته نوسانات در بازار فارکس همانند نوسانات در بازارهای پیشرفته ایران امروز نمی‌باشند که در بازارهای نقدی چند صد درصد یا چند هزار درصد نوسان یک امر عادی باشد بلکه نوسانات جفت ارزها عموما اندک می‌باشند. بنابراین با استفاده از لوریج 100 می‌توان سود یا ضرر را 100 برابر نمود.
به عنوان مثالی دیگر می‌توان به قراردادهای آتی بورس کالا اشاره نمود. در حال حاضر در بورس کالای ایران تنها سه محصول زعفران، پسته و زیره سبز مورد معامله قرار می‌گیرند که به صورت تقریبی دارای لوریج 4 و 5 می‌باشند. لازم به ذکر است که لوریج قراردادها متغیر می‌باشند چرا که وجه تضمین و قیمت قراردادها متغیر هستند.
به سادگی می‌توان درک نمود که با استفاده از ابزار لوریج، ریسک معاملات افزایش می‌یابد. در حقیقت به نسبت لوریج، سود یا ضرر معامله چند برابر می‌شود.
در یک کشور پیشرفته و همه چیز تمام همچون ایران می‌توان ساده‌ترین مفاهیم مالی را برای متخصصان و صاحبنظران مربوطه تشریح نمود. تفاوت مفهوم لوریج یا اهرم با اندازه قرارداد همانند تفاوت مفهوم یال و کوپال با تعداد اعضای گله می‌باشد.
بنده در چند کارگزاری مطرح کشور نتوانستم سر خود را بالا نگه دارم چرا که مسئولان بخش آتی آن‌ها نمی‌دانستند که لوریج یا اهرم قراردادهای آتی بورس کالا عدد 100 نمی‌باشد بلکه در حدود 4 و 5 است!
در دوران دانشجویی همواره بزرگانی بودند که مفاهیم مالی را به شاگردان خود تدریس می‌نمودند در حالی که درک خاصی از مفاهیم مورد تدریس نداشتند. دلیل این داستان عدم تجربه واقعی مفاهیم مذکور بود. به عنوان مثال استاد دارای مدرک اقتصاد بین‌الملل در بحث قراردادهای آتی خودش نمی‌دانست چگونه می‌توان به مدیریت ریسک پرداخت!
ساختار دارای پشتوانه همه چیزش دستاورد نمی‌گردد چرا که هر چیزی در جای خود قرار می‌گیرد. در چنین فضایی به ندرت مشاهده می‌شود که فرد دارای مدرک تاریخ در یکی از بخش‌های عمرانی شهرداری تهران استخدام گردد!
در مجموع روند فعلی به گونه‌ای است که هزار سال دیگر هم نمی‌توان گشایش خاصی مشاهده نمود و عموما بالا و پایین روزگار ظاهر داستان را تغییر می‌دهد.
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

امیر بهلولی

امیر بهلولی که نام کامل ایشان «امیر بهلولی دیزگاه» می‌باشد؛ یک شهروند ایرانی است که مهم‌ترین هدفش ایجاد اعتبار می‌باشد تا به وسیله آن دغدغه‌های مختلف خودش، کشورش و احیانا سایر کشورها را حل نماید. امیر بهلولی مولف 3 کتاب «طلا»، «تورم یا حباب تورمی؟» و «گفته‌ها و ناگفته‌های بورس ایران ...» می‌باشد که هر کدام رویه متفاوتی را طی نموده‌اند. کتاب نوشتن به زبان فارسی به هیچ وجه خوشایند نیست و بدیهی است که امیر بهلولی نیز این موضوع را درک کرده است. در حال حاضر شرایط کشور به شکلی است که نویسندگان کتب مختلف شاید تنها برای سرگرمی و احیانا کسب اعتبار به نوشتن می‌پردازند. نکته جالب اینجاست که روند چاپ کتاب در ایران در حال حرکت به سمتی است که ناشران نه تنها پولی بابت چاپ کتاب به نویسندگان پرداخت نکنند بلکه هزینه‌های چاپ کتاب را نیز از آن‌ها دریافت کنند! بها و ارزشی که مردم به کتاب می‌دهند نیز بسیار عجیب شده است به گونه‌ای که کتاب نوشتن را با موتورهای جستجو مرتبط می‌دانند و در نهایت کلید چاپ کتاب‌های گوناگون را فضای مجازی می‌دانند! با توجه به مطالب گفته شده، امیر بهلولی اولویت اصلی خود در موضوع چاپ کتاب را بر پایه تالیف کتاب به زبان انگلیسی و چاپ آن در خارج از ایران قرار داده است. نویسنده مذکور اعتقاد دارد که به اندازه کافی درباره اقتصاد ایران سخن گفته است و این موضوع در نوشته‌های وی واضح و مبرهن می‌باشد. بنابراین ایشان قصد دارند که از تکرار مطالب مختلف در حوزه اقتصاد ایران پرهیز نمایند و تنها در صورت ضرورت مطلبی را ذکر نمایند.

یک پاسخ قرار دهید