بودن یا نبودن بورس کالا ایران؟!

0
در دوران انواع و اقسام تحریم‌های بین‌المللی، بورس کالا ایران می‌توانست به عنوان یکی از کانال‌های حیاتی کشور به ایفای نقش بپردازد در حالی که به هر دلیلی یک دنیا خردبافی در دستور کار قرار گرفت. اساسا نمی‌توان عملکرد بورس کالا ایران را ارزیابی نمود چرا که نگاره‌هایش از جنس زمین نمی‌باشند.
در دوران تحریم‌ها، نقل و انتقال پول با مشکل مواجه بود. راه‌اندازی بخش‌های نقدی و آتی یکسری کالاها همچون طلا و نقره می‌توانست جرقه‌ای به منظور تامین مالی فعالیت‌های گوناگون باشد.
خرید و فروش نقدی و آتی کالاهایی همچون طلا و نقره به سادگی می‌توانست به وسیله دو ارز صورت گیرد؛ ارز ملی و رایج‌ترین ارز. بنابراین یک رویکرد کاملا تکراری که پیش از این در جمهوری خلق چین استفاده شده است می‌توانست ایده استفاده همزمان از ارز ملی و رایج‌ترین ارز را شایسته دریافت جایزه نوبل نماید! ارز ملی که پول رسمی کشور می‌باشد و رایج‌ترین ارز در دوره اخیر نیز دلار آمریکا بود.
در دوره اخیر به واسطه هوش و ذکاوت سرشار بزرگان، به جای دریافت صدها جایزه نوبل رویکرد خردمندانه فروش نفت با قیمت پایینتر از بازارهای جهانی در دستور کار قرار گرفت که بسیار احمقانه بود چرا که در دوران انواع و اقسام تحریم‌های بین‌المللی، میلیون میلیون بشکه نفت چیزی نیست که در جیب جا شود در حالی که کالاهایی همچون طلا و نقره به سادگی قابل معامله می‌باشند!
در کالاهای دیگری همچون زعفران نیز به واسطه عمق نگاه بزرگان همه چیز واضح و مبرهن می‌باشد. بنابراین به سادگی می‌توان درک نمود که همه چیز زنجیر است!
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

امیر بهلولی

امیر بهلولی که نام کامل ایشان «امیر بهلولی دیزگاه» می‌باشد؛ یک شهروند ایرانی است که مهم‌ترین هدفش ایجاد اعتبار می‌باشد تا به وسیله آن دغدغه‌های مختلف خودش، کشورش و احیانا سایر کشورها را حل نماید. امیر بهلولی مولف 3 کتاب «طلا»، «تورم یا حباب تورمی؟» و «گفته‌ها و ناگفته‌های بورس ایران ...» می‌باشد که هر کدام رویه متفاوتی را طی نموده‌اند. کتاب نوشتن به زبان فارسی به هیچ وجه خوشایند نیست و بدیهی است که امیر بهلولی نیز این موضوع را درک کرده است. در حال حاضر شرایط کشور به شکلی است که نویسندگان کتب مختلف شاید تنها برای سرگرمی و احیانا کسب اعتبار به نوشتن می‌پردازند. نکته جالب اینجاست که روند چاپ کتاب در ایران در حال حرکت به سمتی است که ناشران نه تنها پولی بابت چاپ کتاب به نویسندگان پرداخت نکنند بلکه هزینه‌های چاپ کتاب را نیز از آن‌ها دریافت کنند! بها و ارزشی که مردم به کتاب می‌دهند نیز بسیار عجیب شده است به گونه‌ای که کتاب نوشتن را با موتورهای جستجو مرتبط می‌دانند و در نهایت کلید چاپ کتاب‌های گوناگون را فضای مجازی می‌دانند! با توجه به مطالب گفته شده، امیر بهلولی اولویت اصلی خود در موضوع چاپ کتاب را بر پایه تالیف کتاب به زبان انگلیسی و چاپ آن در خارج از ایران قرار داده است. نویسنده مذکور اعتقاد دارد که به اندازه کافی درباره اقتصاد ایران سخن گفته است و این موضوع در نوشته‌های وی واضح و مبرهن می‌باشد. بنابراین ایشان قصد دارند که از تکرار مطالب مختلف در حوزه اقتصاد ایران پرهیز نمایند و تنها در صورت ضرورت مطلبی را ذکر نمایند.

یک پاسخ قرار دهید