مرور نگاره‌های بورسی زعفران

3
در مریخ همه چیز قابل تحسین پایه‌گذاری شده است. بازارهای مالی مریخ نیز از این قاعده مستثنی نیستند چرا که نگاره‌های آنان از کرات دیگر قابل شمارش می‌باشند!
اساسا در مریخ بودن یا نبودن تفاوت چندانی ندارد. هر کس می‌داند که برای دوره‌ای آمده است و برای دوره‌ای دیگر خواهد رفت. بنابراین هر چیزی حساب و کتاب دارد!
پیرامون عجایب بازارهای مالی مریخ نیز می‌توان چندین جلد کتاب تالیف نمود در حالی که آب از آب تکان نخواهد خورد! در حقیقت شرایط و امکانات مریخ همین است که هست. هر کس نمی‌خواهد خوش آمده است!
در بورس اوراق بهادار مریخ می‌توان همواره از همه چیز لذت برد. به عنوان مثال هر یک از کارگزاری‌ها می‌توانند صرفا به دریافت کارمزد مشغول باشند و در عین حال اندر کمالات خود همگان را هیچ بدانند! همچنین می‌توانند به گزینش معاملات بپردازند. به عنوان نمونه می‌توانند به صورت کاملا خودمختار قراردادهای اختیار خرید و فروش سهام را از لیست خدمات عالم‌گیر خود حذف نمایند! اگر کسی هم سوال نمود، به سادگی می‌توان عدم درآمدزایی این قبیل قراردادها را گوشزد کرد!
در بورس کالا مریخ عمق هیجان قابل وصف نمی‌باشد! بازی با همه چیز بیشتر در کرات پیشرفته صورت می‌گیرد چرا که ظلم و باز هم ظلم در روز روشن و در محضر حرارت خورشید صورت می‌گیرد! به عنوان مثال بازی با وجه تضمین و سایر دستورالعمل‌های بسیار مبارک صرفا اهرم‌هایی می‌باشند به منظور به خاک مالیدن بینی مستکبران و زیاده‌خواهان در حالی که عامه بشر همه چیز را تشخیص نمی‌دهند! به عنوان مثالی دیگر در موارد متعددی می‌توان برخلاف بازار به ثبت نگاره‌ها پرداخت و در عین حال فلسفه ایجاد بورس کالا را شفافیت و بهبود بازارها گزارش نمود!
بورس کالا مریخ لزوما فضایی به منظور فعالیت سرمایه‌گذاران و تجار نمی‌باشد بلکه بیشتر بستری است به منظور قطع دو دست دلالان و هوسبازان عالم! بنابراین تعریف مریخ از بورس کالا با تعریف زمین تفاوت دارد.
از نظر بنده، بورس کالا موجود می‌تواند بدون هیچ دغدغه‌ای تعطیل شود چرا که بودن یا نبودن چنین ساختارهایی تفاوتی ندارد. با ادامه روند موجود نه تنها نمی‌توان به شفافیت و بهبود بازارها امید داشت بلکه افزایش شکاف طبقاتی و خلق حماسه‌های نوین اقتصادی انکارناپذیر خواهد بود چرا که خروج بیش از پیش سرمایه‌ها یک امر کاملا عقلانی و بدیهی می‌باشد.
زرنگ آن است که چپ و راست پول چاپ کند و همه چیز را به دست بگیرد تا هر خدابی‌خبری به عرض اندام نپردازد! پیوسته سخن گفتن قابل تحسین است چرا که حرارت خورشید قابل انکار نمی‌باشد!
در هفته کاری گذشته نوع عملکرد بورس کالا همانند بسیاری از دفعات پیشین بدون نقص و قابل تحسین بود چرا که ثمره آن به وضوح قابل مشاهده می‌باشد! با نزدیک شدن به ماه رمضان، در بحث زعفران باز هم به صورت کاملا مصنوعی افزایش قیمت این ماده در دستور کار قرار گرفت.
نمادهای گواهی و سررسیدهای آتی زعفران به صورت مصنوعی رشد نمودند که با توجه به فرارسیدن ماه رمضان امر دور از انتظاری نبود اما ادامه روند حبابی بازار علیرغم وجود ثبات نسبی در بازار فیزیکی و حقیقی زعفران داستان را جالب نمود چرا که زعفرانی با محدوده قیمتی 10 الی 11 میلیون تومان در خارج از بورس کالا به صورت بچه‌گانه‌ای با حجم معاملات بسیار محدود در نمادهای گواهی و آتی زعفران بورس کالا رشد فزاینده خود را آغاز نمودند به گونه‌ای که در پایان هفته کاری گذشته، قیمت نمادهای گواهی زعفران در محدوده 14 میلیون تومان و نمادهای آتی تیر و شهریور زعفران در محدوده 16 میلیون تومان قرار گرفتند! این موضوع در حالی است که قیمت زعفران در بازار فیزیکی کشور به هیچ وجه چنین حبابی را جدی تلقی نکرد!
با ارزیابی همین مثال ساده می‌توان درک نمود که اساسا بودن یا نبودن بورس کالا موجود تفاوت خاصی ایجاد نمی‌کند. در حقیقت بهتراست همواره بود اما نه برای بودن!

حکایت‌های مریخ لزوما اغراق نمی‌باشند!

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

امیر بهلولی

امیر بهلولی که نام کامل ایشان «امیر بهلولی دیزگاه» می‌باشد؛ یک شهروند ایرانی است که مهم‌ترین هدفش ایجاد اعتبار می‌باشد تا به وسیله آن دغدغه‌های مختلف خودش، کشورش و احیانا سایر کشورها را حل نماید. امیر بهلولی مولف 3 کتاب «طلا»، «تورم یا حباب تورمی؟» و «گفته‌ها و ناگفته‌های بورس ایران ...» می‌باشد که هر کدام رویه متفاوتی را طی نموده‌اند. کتاب نوشتن به زبان فارسی به هیچ وجه خوشایند نیست و بدیهی است که امیر بهلولی نیز این موضوع را درک کرده است. در حال حاضر شرایط کشور به شکلی است که نویسندگان کتب مختلف شاید تنها برای سرگرمی و احیانا کسب اعتبار به نوشتن می‌پردازند. نکته جالب اینجاست که روند چاپ کتاب در ایران در حال حرکت به سمتی است که ناشران نه تنها پولی بابت چاپ کتاب به نویسندگان پرداخت نکنند بلکه هزینه‌های چاپ کتاب را نیز از آن‌ها دریافت کنند! بها و ارزشی که مردم به کتاب می‌دهند نیز بسیار عجیب شده است به گونه‌ای که کتاب نوشتن را با موتورهای جستجو مرتبط می‌دانند و در نهایت کلید چاپ کتاب‌های گوناگون را فضای مجازی می‌دانند! با توجه به مطالب گفته شده، امیر بهلولی اولویت اصلی خود در موضوع چاپ کتاب را بر پایه تالیف کتاب به زبان انگلیسی و چاپ آن در خارج از ایران قرار داده است. نویسنده مذکور اعتقاد دارد که به اندازه کافی درباره اقتصاد ایران سخن گفته است و این موضوع در نوشته‌های وی واضح و مبرهن می‌باشد. بنابراین ایشان قصد دارند که از تکرار مطالب مختلف در حوزه اقتصاد ایران پرهیز نمایند و تنها در صورت ضرورت مطلبی را ذکر نمایند.

3 دیدگاه

 1. امیر بهلولی
  امیر بهلولی روی

  من پنجشنبه فروش زدم و توی همون روز مارجین کال شدم اونم با کسری خیلی زیاد!
  داستان چی بود؟!
  پنجشنبه پولم نقد بود و ی تعداد خیلی کمی روز قبلش فروش زده بودم. بزرگان محترم اومدن 2 تا کار اساسی کردن:
  1-دستورالعمل عدم خرید فزاینده در قراردادهای ظاهرا فقط نگین رو رونمایی نمودند که منجر شد به ایجاد عطش فروش زدن ملت و پایین اومدن قیمت تا محدوده نزدیکای صف فروش چون گفتن دیگه خود بورس کالا داره میگه جمش کنید و …! بعد به واسطه وجود یک بازار کاملا پویا، قیمت تا محدوده صف خرید رف بدون کوچکترین دلیل قابل بیانی!
  2-وجه تضمین رو بدون هیچ تنفسی ی دفعه از 200 کردن 300! در حالی که ی هفته پیش وقتی قیمت سررسیدهای نگین تیر و شهریور تو محدوده 13000 تومن بود، وجه تضمین 140 بود و به ترتیب 160 و 200 شد! بعد ی دفعه با این شیب تند اومدن فرمودن پایان روز معاملاتی جاری، وجه تضمین 300 میباشد!
  یعنی طرف برا 100 تا قرارداد که با وجه تضمین 200 بیست میلیون تومن گذاشته ی دفعه باید 10 میلیون تومن پول بزنه یا موقعیت ببنده!
  چی شد؟!
  خیلی راحت مارجین کال شدن ملت با کسری خیلی زیاد!

یک پاسخ قرار دهید