تدبیرهای نقره ‌اندود

0
در نظام طبیعت همه چیز به صورت هنرمندانه‌ای تدبیر می‌گردد در حالی که وقوع رخدادهای حیرت‌انگیز کمتر لمس می‌شود. به همین دلیل حرکت به سمت نظام طبیعت می‌تواند یک گزینه مناسب در بسیاری از مسائل تلقی گردد.
در بورس کالا ایران در موارد متعددی می‌توان انواع و اقسام تدبیرها را مشاهده نمود و در عین حال به همه چیز افتخار نمود! شمارش هنرنمایی‌ها با نتیجه خاصی همراه نمی‌شود در حالی که نگاره‌های صاحبنظران قابل احترام و قابل ستایش می‌باشند!
برخی سخنان لزوما خوشایند نمی‌باشند اما به راستی بهتر است همه چیز روایت گردد؟! تدبیرهای حکمت‌برانگیز ارکان مختلف بازارهای مالی کشور یک یا دو مورد نمی‌باشند. در بورس کالای ایران عمق داستان بسیار بیشتر می‌باشد. به عنوان مثال خرید و فروش آتی نقره را رونمایی می‌نمایند در حالی که خرید و فروش طلا حرام و غیراخلاقی ارزیابی می‌گردد! بنده نمی‌دانم اما یک دانش‌آموز دبستانی هم تشخیص می‌دهد که راه‌اندازی بخش نقره پس از راه‌اندازی بخش طلا یک امر کاملا بدیهی و امکانپذیر می‌باشد!
در بورس انرژی ایران می‌توان میلیون میلیون بشکه نفت را خرید و فروش نمود چرا که نفت هم در جیب جا می‌شود، هم بسیار کمیاب است در حالی که در بورس کالا می‌توان از خرید و فروش نقره لذت برد چرا که نقره نسبت به طلا هم خمس کمتری دارد، هم زکات کمتر! در حقیقت مهم نیست که چه کاری درست است مهم این است که شرع و عرف به ما چه می‌گوید چرا که همگان در جستجوی کسب معرفت می‌باشند تا پس از اخذ درجات گوناگون به شمارش دستاوردهای تحریم‌ها بپردازند!
بازارهای مالی به واسطه بهره‌های ساده و مرکب خود همواره مردود و نامبارک بوده‌اند چرا که اساسا ربا چیز بدی است و هر کس مشکل دارد خوش آمده است! خرید و فروش طلا نیز لزوما قابل تحسین نمی‌باشد چرا که طلا نمادی است از دلربایی این دنیای فانی!
در مجموع هر چه قدر بیشتر تدبیر نمایی، اجر و پاداشش بیشتر است چرا که یک ساعت تفکر برتر از هفتاد سال عبادت است!

ز تدبیر گفتی و ندانستی که نقره ***** داغش برتر است ز یک عالم نقره

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

امیر بهلولی

امیر بهلولی که نام کامل ایشان «امیر بهلولی دیزگاه» می‌باشد؛ یک شهروند ایرانی است که مهم‌ترین هدفش ایجاد اعتبار می‌باشد تا به وسیله آن دغدغه‌های مختلف خودش، کشورش و احیانا سایر کشورها را حل نماید. امیر بهلولی مولف 3 کتاب «طلا»، «تورم یا حباب تورمی؟» و «گفته‌ها و ناگفته‌های بورس ایران ...» می‌باشد که هر کدام رویه متفاوتی را طی نموده‌اند. کتاب نوشتن به زبان فارسی به هیچ وجه خوشایند نیست و بدیهی است که امیر بهلولی نیز این موضوع را درک کرده است. در حال حاضر شرایط کشور به شکلی است که نویسندگان کتب مختلف شاید تنها برای سرگرمی و احیانا کسب اعتبار به نوشتن می‌پردازند. نکته جالب اینجاست که روند چاپ کتاب در ایران در حال حرکت به سمتی است که ناشران نه تنها پولی بابت چاپ کتاب به نویسندگان پرداخت نکنند بلکه هزینه‌های چاپ کتاب را نیز از آن‌ها دریافت کنند! بها و ارزشی که مردم به کتاب می‌دهند نیز بسیار عجیب شده است به گونه‌ای که کتاب نوشتن را با موتورهای جستجو مرتبط می‌دانند و در نهایت کلید چاپ کتاب‌های گوناگون را فضای مجازی می‌دانند! با توجه به مطالب گفته شده، امیر بهلولی اولویت اصلی خود در موضوع چاپ کتاب را بر پایه تالیف کتاب به زبان انگلیسی و چاپ آن در خارج از ایران قرار داده است. نویسنده مذکور اعتقاد دارد که به اندازه کافی درباره اقتصاد ایران سخن گفته است و این موضوع در نوشته‌های وی واضح و مبرهن می‌باشد. بنابراین ایشان قصد دارند که از تکرار مطالب مختلف در حوزه اقتصاد ایران پرهیز نمایند و تنها در صورت ضرورت مطلبی را ذکر نمایند.

یک پاسخ قرار دهید