خروج ذخایر طلا آلمان از آمریکا

0
بانک مرکزی آلمان بخشی از ذخایر طلا خود را از خاک آمریکا خارج نمود. یکی از رویکردهای بدون پشتوانه برخی کشورها، بحث بلوکه کردن دارایی‌های به ودیعه گذاشته شده نزد آن‌ها می‌باشد در حالی که چنین رویکردهایی باعث از بین رفتن اعتبار کشور میزبان می‌شود.
سوئیس کشوری است که سال‌هاست میزبان دارایی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی مختلف می‌باشد و به واسطه اعتبار خود در امانت‌داری، شریک مال مردم است. نکته جالب داستان اینجاست که در حال حاضر نرخ بهره سوئیس منفی می‌باشد!
خارج نمودن بخشی از ذخایر طلا موجود در خارج از کشور یک اقدام عقلانی است که از طرف بانک مرکزی آلمان در دستور کار قرار گرفته است. رویکرد اخیر چند سالی است که توسط بانک مرکزی آلمان مورد تاکید قرار گرفته است.
در حال حاضر اگرچه ذخایر طلا ایران در خارج از کشور نمی‌باشند اما اگر بتوان در ازا فروش نفت، گاز و … طلا دریافت نمود، بهتر از آن است که دارایی‌های ارزی کشور در سایر کشورها انباشته گردد چرا که خرید طلا در شرایط فعلی قابل دفاع می‌باشد.
در دوره فعالیت دولت دهم، اگرچه چاره‌ای نبود اما سیاست صحیحی اتخاذ نشد که در ازا فروش نفت، گاز و … به کشور ترکیه، واردات طلا با قیمت‌های محدوده 1900 دلار به ازا هر اونس صورت می‌گرفت در حالی که قیمت طلا در سال‌های بعد از آن به محدوده 1100 دلار و کم‌تر نیز رسید. زمانی که صاحبنظران و تحلیلگران بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای هر ساعت فعالیت خود، 120 هزار تومان و بیشتر دریافت می‌نمایند، حداقل خروجی فعالیت این قبیل افراد، مدیریت پرتفو بانک مرکزی می‌باشد. در مجموع نباید به هر دلیلی از همه چیز خرده گرفت!
از نظر بنده، قیمت طلا طی سال‌های آتی افزایش خواهد یافت. به همین دلیل ایران می‌تواند بدهی‌های نفتی خود را به طلا تبدیل نماید.
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

امیر بهلولی

امیر بهلولی که نام کامل ایشان «امیر بهلولی دیزگاه» می‌باشد؛ یک شهروند ایرانی است که مهم‌ترین هدفش ایجاد اعتبار می‌باشد تا به وسیله آن دغدغه‌های مختلف خودش، کشورش و احیانا سایر کشورها را حل نماید. امیر بهلولی مولف 3 کتاب «طلا»، «تورم یا حباب تورمی؟» و «گفته‌ها و ناگفته‌های بورس ایران ...» می‌باشد که هر کدام رویه متفاوتی را طی نموده‌اند. کتاب نوشتن به زبان فارسی به هیچ وجه خوشایند نیست و بدیهی است که امیر بهلولی نیز این موضوع را درک کرده است. در حال حاضر شرایط کشور به شکلی است که نویسندگان کتب مختلف شاید تنها برای سرگرمی و احیانا کسب اعتبار به نوشتن می‌پردازند. نکته جالب اینجاست که روند چاپ کتاب در ایران در حال حرکت به سمتی است که ناشران نه تنها پولی بابت چاپ کتاب به نویسندگان پرداخت نکنند بلکه هزینه‌های چاپ کتاب را نیز از آن‌ها دریافت کنند! بها و ارزشی که مردم به کتاب می‌دهند نیز بسیار عجیب شده است به گونه‌ای که کتاب نوشتن را با موتورهای جستجو مرتبط می‌دانند و در نهایت کلید چاپ کتاب‌های گوناگون را فضای مجازی می‌دانند! با توجه به مطالب گفته شده، امیر بهلولی اولویت اصلی خود در موضوع چاپ کتاب را بر پایه تالیف کتاب به زبان انگلیسی و چاپ آن در خارج از ایران قرار داده است. نویسنده مذکور اعتقاد دارد که به اندازه کافی درباره اقتصاد ایران سخن گفته است و این موضوع در نوشته‌های وی واضح و مبرهن می‌باشد. بنابراین ایشان قصد دارند که از تکرار مطالب مختلف در حوزه اقتصاد ایران پرهیز نمایند و تنها در صورت ضرورت مطلبی را ذکر نمایند.

یک پاسخ قرار دهید