اندر کمالات کیتکو

0
اقتصاد آمریکا یک شاهکار است چرا که بهشت ایده‌هاست. تفکر اقتصادی آمریکایی‌ها نیز بسیار قابل تحسین می‌باشد در حالی که در چنین فضایی مرور هزارباره بدیهیات لزوما هنر نمی‌باشد. در حقیقت کمال هنرنمایی آمریکایی‌ها در مردسالاری مسالمت‌آمیزشان نهفته است!
با مرور روندها در چند سال اخیر به سادگی می‌توان درک نمود که سیاست‌‌ها و رویکردهای مختلف اروپایی‌ها عموما الهه‌محور بوده‌اند چرا که اغلب یکسری موارد کاملا تکراری و احیانا کلیشه‌ای را مورد تاکید قرار داده‌اند …
در یک ساختار ایده‌محور نمی‌توان در آسمان‌ها به نگارگری مسائل گوناگون پرداخت. اساسا زمینی بودن و خط‌خطی بحران‌ها کار الهه‌ها نیست چرا که عقل بزرگترین نعمتی است که به بشر عطا شده است.
در حال حاضر آمریکایی‌ها می‌توانند سناریوهای متعدد و متنوعی را در دستور کار قرار دهند و در عین حال جسارت و ریسک‌پذیری هالیوودی خود را به نمایش گذارند اما شرایط دنیای امروزی عادی نمی‌باشد. بزرگترین رقیبشان امپراتوری چین می‌باشد که به هیچ وجه قابل انکار نیست. بنده سال‌هاست نتوانسته‌ام درک نمایم که چرا آمریکایی‌ها اجازه دادند امپراتوری چین تا این حد بزرگ و بزرگتر شود. شاید به طعنه بتوان گفت که ظاهرا هنر خط‌خطی تاریخ تنها با کوچکترها امکانپذیر بوده است!
مصاحبه اخیر کیتکو با یکی از کارشناسان ناامید آمریکایی لزوما جالب نبود. کارشناسی که به ترکیدن حباب اقتصاد آمریکا اعتقاد دارد بیشتر می‌تواند پرچمدار گاوهای بازار طلا باشد تا یک صاحبنظر اقتصادی! اساسا کیتکو بیشتر موج می‌دهد تا موضوعات دیگر …
پیش‌بینی قیمت 4000 دلار برای هر اونس طلا مدت‌هاست که توسط برخی تحلیلگران مطرح می‌شود در حالی که بازار لزوما پرتفومحور نمی‌باشد!
اقتصاد ایالات متحده کماکان به طور کامل قابل احترام است چرا که تنها مصاحبه‌های رئیس فدرال رزرو بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بدیهی است که چاپ و خلق پول تورم‌زاست و در عین حال نقدینگی مازاد قبرستان می‌خواهد اما چند دست‌انداز می‌توانند مواردی همچون کاهش قیمت نفت، افزایش نرخ بهره و تلالو نگاره‌های بادآورده باشند.
در مجموع اندوه حباب اقتصاد آمریکا لزوما دردناک نیست چرا که جنس آن زمینی است! پس نازنینم این را بدان که زمین فراز و نشیب دارد اما آب و خاکش قابل شمارش است.
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

امیر بهلولی

امیر بهلولی که نام کامل ایشان «امیر بهلولی دیزگاه» می‌باشد؛ یک شهروند ایرانی است که مهم‌ترین هدفش ایجاد اعتبار می‌باشد تا به وسیله آن دغدغه‌های مختلف خودش، کشورش و احیانا سایر کشورها را حل نماید. امیر بهلولی مولف 3 کتاب «طلا»، «تورم یا حباب تورمی؟» و «گفته‌ها و ناگفته‌های بورس ایران ...» می‌باشد که هر کدام رویه متفاوتی را طی نموده‌اند. کتاب نوشتن به زبان فارسی به هیچ وجه خوشایند نیست و بدیهی است که امیر بهلولی نیز این موضوع را درک کرده است. در حال حاضر شرایط کشور به شکلی است که نویسندگان کتب مختلف شاید تنها برای سرگرمی و احیانا کسب اعتبار به نوشتن می‌پردازند. نکته جالب اینجاست که روند چاپ کتاب در ایران در حال حرکت به سمتی است که ناشران نه تنها پولی بابت چاپ کتاب به نویسندگان پرداخت نکنند بلکه هزینه‌های چاپ کتاب را نیز از آن‌ها دریافت کنند! بها و ارزشی که مردم به کتاب می‌دهند نیز بسیار عجیب شده است به گونه‌ای که کتاب نوشتن را با موتورهای جستجو مرتبط می‌دانند و در نهایت کلید چاپ کتاب‌های گوناگون را فضای مجازی می‌دانند! با توجه به مطالب گفته شده، امیر بهلولی اولویت اصلی خود در موضوع چاپ کتاب را بر پایه تالیف کتاب به زبان انگلیسی و چاپ آن در خارج از ایران قرار داده است. نویسنده مذکور اعتقاد دارد که به اندازه کافی درباره اقتصاد ایران سخن گفته است و این موضوع در نوشته‌های وی واضح و مبرهن می‌باشد. بنابراین ایشان قصد دارند که از تکرار مطالب مختلف در حوزه اقتصاد ایران پرهیز نمایند و تنها در صورت ضرورت مطلبی را ذکر نمایند.

یک پاسخ قرار دهید