فرصت تحول کارآمد

0
در فرهنگ برخی ملت‌ها می‌توان رویکرد کدخداگزینی را مشاهده نمود که این موضوع باعث کاهش اختلافات و درگیری‌ها می‌شود اما در قرن بیست و یکم می‌توان از یک قوه قضاییه کارآمد بهره برد که قضاوت‌های سلیقه‌ای و احیانا جهت‌دار کدخدایان را کم‌رنگ می‌نماید. کدخدایانی که خودشان می‌توانند به یک امپراتوری تبدیل شوند چگونه انواع و اقسام اختلافات و درگیری‌های بشر امروز را عادلانه حل و فصل خواهند نمود؟!
از نظر بنده، احیای کدخدایان به وسیله شوراهای حل اختلاف بیشتر شبیه به احیای موبدان دوره ساسانی است تا یک تحول کارآمد چرا که با گذشت زمان هر یک از بزرگان می‌توانند جایگاه اجتماعی افراد را تعیین نمایند!
در حال حاضر فرهنگ حاکم به شکل حیرت‌آوری حداکثر کردن نفع شخصی را مورد تاکید قرار می‌دهد. در چنین فضایی بهتر است ایجاد یک ساختار قضایی کارآمد در دستور کار قرار گیرد.
در ایران امروز تعدی به حقوق دیگران لزوما پررنگ نمی‌باشد. شاید بتوان به وسیله ترویج فرهنگ کدخداگزینی در موضوعات مورد نزاع، بخشی از اختلافات را حل و فصل نمود اما راه حل بدیهی قرن بیست و یکم؛ یک ساختار قضایی کارآمد می‌باشد.
در حال حاضر انتخاب یک فرد مناسب برای اداره قوه قضاییه می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات خرد و کلان را محو نماید. حضور آقای رئیسی در قوه مجریه می‌تواند سرآغاز تغییر در قوه قضاییه باشد که بدون شک ساختار فعلی آن یکی از موانع بزرگ رشد و توسعه کشور است. در حقیقت اصلاح ساختار قوه قضاییه و قوانین کشور می‌توانند برگ جدیدی از سرنوشت را حکاکی نمایند.
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

امیر بهلولی

امیر بهلولی که نام کامل ایشان «امیر بهلولی دیزگاه» می‌باشد؛ یک شهروند ایرانی است که مهم‌ترین هدفش ایجاد اعتبار می‌باشد تا به وسیله آن دغدغه‌های مختلف خودش، کشورش و احیانا سایر کشورها را حل نماید. امیر بهلولی مولف 3 کتاب «طلا»، «تورم یا حباب تورمی؟» و «گفته‌ها و ناگفته‌های بورس ایران ...» می‌باشد که هر کدام رویه متفاوتی را طی نموده‌اند. کتاب نوشتن به زبان فارسی به هیچ وجه خوشایند نیست و بدیهی است که امیر بهلولی نیز این موضوع را درک کرده است. در حال حاضر شرایط کشور به شکلی است که نویسندگان کتب مختلف شاید تنها برای سرگرمی و احیانا کسب اعتبار به نوشتن می‌پردازند. نکته جالب اینجاست که روند چاپ کتاب در ایران در حال حرکت به سمتی است که ناشران نه تنها پولی بابت چاپ کتاب به نویسندگان پرداخت نکنند بلکه هزینه‌های چاپ کتاب را نیز از آن‌ها دریافت کنند! بها و ارزشی که مردم به کتاب می‌دهند نیز بسیار عجیب شده است به گونه‌ای که کتاب نوشتن را با موتورهای جستجو مرتبط می‌دانند و در نهایت کلید چاپ کتاب‌های گوناگون را فضای مجازی می‌دانند! با توجه به مطالب گفته شده، امیر بهلولی اولویت اصلی خود در موضوع چاپ کتاب را بر پایه تالیف کتاب به زبان انگلیسی و چاپ آن در خارج از ایران قرار داده است. نویسنده مذکور اعتقاد دارد که به اندازه کافی درباره اقتصاد ایران سخن گفته است و این موضوع در نوشته‌های وی واضح و مبرهن می‌باشد. بنابراین ایشان قصد دارند که از تکرار مطالب مختلف در حوزه اقتصاد ایران پرهیز نمایند و تنها در صورت ضرورت مطلبی را ذکر نمایند.

یک پاسخ قرار دهید